Główne rodzaje kosmetyków dla noworodka

Kosmetyki są bardzo ważną częścią życia każdego z nas - pozwalają zadbać o stan naszej skóry, utrzymanie odpowiedniej higieny oraz po prostu nasze samopoczucie

Kosmetyki są bardzo ważną częścią życia każdego z nas – pozwalają zadbać o stan naszej skóry, utrzymanie odpowiedniej higieny oraz po prostu nasze samopoczucie. Pełnią również ważną rolę w życiu noworodka, choć on sam nie zdaje sobie z tego sprawy. Trzeba jednak powiedzieć, że noworodek ma zgoła odmienne wymagania, jeżeli chodzi o środki kosmetyczne – co jest dość naturalne biorąc pod uwagę delikatność jego skóry oraz jej podatność na wszelkiego rodzaju podrażnienia. Jakie kosmetyki dla noworodka powinny się więc znaleźć w jego “kosmetyczce”?

Rodzaje kosmetyków dla noworodka

Istnieje zaledwie kilka kosmetyków, które możemy kupić dla noworodka i jeszcze mniej, na których nabycie wręcz musimy się zdecydować. Należą do nich:

  • oliwka dla dzieci – zapewnia nawilżenie skóry niemowlaka, bardzo wysuszonej i skłonnej do łuszczenia się; jest czymś absolutnie podstawowym;
  • krem lub puder na odparzenia – kolejna podstawa, po którą sięgać powinniśmy jedynie po pojawieniu się zaczerwień i podrażnień (a nie profilaktycznie), zwłaszcza w upalne dni, kiedy niemowlę jest na nie najbardziej narażone;
  • chusteczki nawilżające – zdecydowanie najbardziej podstawowy i uniwersalny kosmetyk, który często oszczędza mnóstwo czasu i kłopotu;
  • szampon do mycia ciała – ciało noworodka nie musi być myte specjalnym szamponem (często wystarczy naturalne mydło), jednak ten z pewnością pomoże w utrzymaniu nawilżenia – zwłaszcza w towarzystwie odpowiedniej oliwki.

Rozsądny wybór i użytkowanie

Wybierając kosmetyk dla noworodka zwróćmy uwagę przede wszystkim na jego skład, sprawdzając przede wszystkim rekomendowany wiek użytkownika, ale też skład, który powinien być jak najmniej chemiczny. Pamiętajmy też, że nie każdy kosmetyk o dobrym składzie powstał z myślą o noworodkach.

Choć kosmetyków dla noworodka nie ma zbyt wielu i ciężko z nimi przesadzić, istnieje taka możliwość. Dlatego też warto sięgać po nie wyłącznie wtedy, gdy sytuacja tego wymaga – nie stosujmy kremu do twarzy, gdy sytuacja tego nie wymaga, nie aplikujmy oliwki, jeżeli skóra niemowlaka jest już odpowiednio nawilżona. Róbmy wszystko z głową, a na pewno unikniemy nieprzyjemnych konsekwencji. Tutaj od przybytku głowa może zaboleć.

Podsumowanie

Wymagania noworodków względem kosmetyków nie są ogromne, a z pewnością znacznie mniejsze, niż w przypadku osoby dorosłej. Noworodki są jednak odbiorcami wyjątkowo wybrednymi, bo jednocześnie bardzo delikatnymi i wrażliwymi. Dlatego też inwestując w kosmetyki właśnie dla nich zadbajmy o to, aby wybierać tylko te od sprawdzonych firm, cieszące się największym zaufaniem ze strony rodziców.

People obraz autorstwa yanalya - www.freepik.com